Australská rally WRC - komentář

WRC - předobraz nudy a teamové režie.

Na australský kontinet se vydala nepočetná výprava účastníků WRC, aby na šotolinových úsecích ukázali své dovednosti.

Australskou rallye vyhrál potřetí za sebou finský pilot Mikko Hirvonen.

Vítěz šotolinové soutěže z let 2006 a 2009, kdy byla naposledy součástí seriálu mistrovství světa, vyhrál před kolegou Jarim-Mattim Latvalou a posunul se na druhé místo v pořadí šampionátu. Ford slavil double po zaváhání favoritů z Citroënu, jenž měli nehody během páteční první etapy.

Sebastienové Loeb i Ogier chybovali hned v úvodu  rally a byli nuceni pokračovat v Super Rally zatíženi penalizacemi.

Došlo i ne teamovou režii a to hned u obou hlavních rivalů - jak Ford tak i Citroen preferovali zisk bodů do hodnocení jezdců pro své teamové jedničky.

"Oceňuji gesto, protože mi to pomůže do budoucna. Ztratil jsem titul mistra světa na jednom místě (v roce 2009), takže vím, že každý bod se počítá," poděkoval Latvalovi vítězný Hirvonen, vicemistr světa za Loebem v letech 2008 a 2009. "Velmi si cením toho, že mi Jari pomáhá zkusit šampionát letos vyhrát," dodal po předposlední erzetě, v níž Latvala zpomalil a rozhodl tak rallye.

U Citroenu byla situace jiná , ale přesto podobná a závodí se pro body a tituly tak Loeb bral více, ať se to Ogierovi líbí nebo ne.

"Tým se tak rozhodl, protože Mikko se po mé chybě šampionátu hodně přiblížil," řekl Loeb.

Perličkami rally byly crashe Novikova /celkem 3x z toho poslední měl fatální následky a spolujezdec Girradeut před kamerami neskrýval svůj hněv/. O Kenu Blockovi víme, že je showman, ale jeho věk a málo zkušeností jej neopravňují k tomu , aby myslel na vysoké stupně a chyba v rozpise jej stála dojetí dalšího závodu a hlavně neocenitelné kilometry.

Australská rallye, 10. závod MS v automobilových soutěžích:

1. Hirvonen, Lehtinen 3:35:59,0, 2. Latvala, Anttila (všichni Fin./Ford Fiesta RS) -14,7, 3. P. Solberg, Patterson (Nor., Brit./Citröen DS3) -44,8, 4. Wilson, Martin (Brit./Ford Fiesta RS) -8:45,2, 5. Al Kasímí, Orr (SAE, Brit./Ford Fiesta RS) -12:33,3, 6. Paddon, Kennard (Austr./Subaru Impreza WRX) -17:29,3.

Pořadí MS (po 10 z 13 soutěží): 1. Loeb (Fr./Citroën DS3) 196 b., 2. Hirvonen 181, 3. Ogier (Fr./Citroën DS3) 167, 4. Latvala 116, 5. P. Solberg 110, 6. Östberg (Nor./Ford Fiesta RS) 56, ...15. Prokop (ČR/Ford Fiesta S2000) 7.

Pořadí týmů: 1. Citroën Total 347 b., 2. Ford Abu Dhabi 285, 3. M-Sport Stobart-Ford 117.

Autor: Petr Vaculík
Email: va.mo@centrum.cz
Vydáno: 15.9.2011 05:42
Zobrazeno: 8738x