Nové stránky
Rallyfan.cz Girl
Dakar - 2.etapa

Den druhý přinesl pro české barvy více smutku než radosti. Deštivé počasí dalo posádkám na druhé etapě rallye Dakar 2010 pěkně zabrat.

Trať byla velmi kluzká a také nebezpečná. Nejedna posádka stihla všudypřítomným fanouškům ukázat svůj podvozek. Podařilo se to i jezdcům jako je Nani Roma a Orlando Terranova. Naštěstí se nikomu nic nestalo.

„Po dešti to pekelně klouzalo a potom byla mlha, že nebylo skoro vůbec vidět. Dostali jsme se do tempa a v rychlosti jsme přejeli odbočku. Místo otočení jsme si to chtěli zkrátit, ale sjeli jsme ze svahu a zabořili se do příkopu. Totálně! Jean de Azevedo nás chtěl vytáhnout, ale ujel i s naší kurtnou. Nakonec nám pomohl nizozemec  Erik Van Loon s Mitsubishi L200. Auto je vpředu rozbité a mechanici budou mít dost práce,“ říká navigátor Tomáš Ouředníček.

Mechanici týmu OffroadSport cz měli ve 41 stupňovém horku opravdu co opravovat.

„Pracovali jsme až do 2 hodin do rána. Na autě bylo potřeba vyměnit přední nárazník, světlo, čerpadlo mazání zadního diferenciálu a vzduchový filtr. Přibalili jsme klukům do pouště také 10l vody, hadice na dofukování a balisu. Speciál jsme důkladně umyli a dotankovali,“ říkají Petr Zábranský a Antonín Černý.

Posádka Czech Dakar Teamu, Jiří Janeček a Viktor Chytka, mezi automobily po 56. kilometrovém přejezdu zvládla i 355 kilometrů dlouhou rychlostní zkoušku bez větších komplikací. „Na konci nás trochu rozhodil defekt kola. Měli jsme takovou menší výměnu názorů, ale už jsme si to vyříkali a teď míříme do bivaku,“ popisoval průběh z trati Jiří Janeček.

Vzhledem k tomu, že dvojice si u ostatních účastníků týmu vysloužila přezdívku „diplomatická posádka“ v tomto duchu se vedla i rozepře v rámci řešení vzniklé situace. V odpovědi na návrh svého řešení uslyšel budoucí právník Viktor Chytka od Jiřího Janečka: Jestli si myslíš, že právníci mají vždy pravdu, tak to teda nemají!"  Ten se ale nedal a radnímu hlavního města a poslanci kontroval: „Hoď se do klidu úředníku.“ „Byla to vlastně spíš sranda,“ upřesnil Viktor Chytka, pilot Czech Dakar Teamu.

V kategoriích motocyklů a čtyřkolek, dojel do cíle dnešní etapy z Cordoby do La Rioja v pořádku Martin Macek. Zajel dnes 29. pozici se ztrátou 23:21 minut na vítěze etapy Davida Fretigneho, který jede na stejném motocyklu Yamaha F450 v rallye úpravě s komponenty Meca Systems.

 

Martin, stejně jako týmový kolega Jan Veselý, používá ovšem řadu upravených dílů od českých dodavatelů: kompletní karbonové části, výfuk a rozety. Mají také odlišné tlumiče. Hlavním rozdílem je ale přibližně 30kg váhový rozdíl jezdců, kteří se mimochodem dobře znají a nepovažují se za konkurenty. Martin je tedy stále vedoucím českým motorkářem v celkovém žebříčku soutěže – aktuálně je na 25. místě se ztrátou 35 minut na vedoucího jezdce a včerejšího etapového vítěze Davida Casteu. Na předních místech kategorie figurují motocykly kubatury 450ccm.

Olin Bražina skončil dnes mezi čtyřkolkami na 14. místě se ztrátou 24 minut a 31 sekund na vedoucího jezdce Deltrieu, který jede také na Polarisu. Oldřich Bražina ovšem má od Polarisu jen podvozek a používá motor BMW a jeho stroj je speciál, který obdivovali už techničtí komisaři na přejímkách. Celkově se čtyřkolkář týmu Czech Dakar Team drží na desátém místě s necelými 27 minutami ztráty na vedoucího Gonzalese na Yamaze. 

Po defektu odstupuje naše největší želízko v ohni - Aleš Loprais na Tatře, je to zřejmě dosud největší zklamání.

Dnešní silná průtrž mračen zřejmě také ovlivnila nehodu Josefa Macháčka, který na 76. km rychlostní zkoušky dostal se svojí čtyřkolkou smyk a několikrát se převrátil. Musel dlouho opravovat, aby se mohl vrátit do startovního pole, ale zdravotně je zatím v relativním pořádku. Martin Plechatý dnes také okusil zrádnosti terénu a na 10minut zapadl ve vyschlém řečišti, které bylo skryto za velbloudí trávou. Dušan, David a Ivan si jedou svou taktickou stopu a jsou zatím nadmíru spokojeni. Bez závad a zdravotních problémů.


zdroj: CDT, Loprais, Offroadsport, KMR

Autor: Petr Vaculík
Email: va.mo@centrum.cz
Vydáno: 4.1.2010 19:19
Zobrazeno: 9611x
Hodnocení: 2.97
Hodnotilo: 7772
Ohodnoť: 1 2 3 4 5
#1 pet transport 17. května 2015 18:48
Thanks for the blog. Keep writing. <a href="https://modules.apache.org/profile.lua?uid=90538">pet shipping companies</a>
Uživatel:
Text:
Fotogalerie
Mikuláš Rally 2019 - 25 fotek
Redakční fotograf: Miroslav Němec
RALLYE W4 2019 - 30 fotek
Redakční fotograf: libor hodulák
Traiva Cup - Listopad - 20 fotek
Redakční fotograf: Miroslav Němec
RALLY HUNGARY 2019 - 30 fotek
Redakční fotograf: libor hodulák
Rally Vsetín 2019 - 22 fotek
Redakční fotograf: Miroslav Němec
XVI.PARTR-SEV.EN COMMODITIES Rally Vsetín 2019 - 28 fotek
Redakční fotograf: libor hodulák
HERBST RALLYE 2019 - 30 fotek
Redakční fotograf: libor hodulák
RallyKopr Barák - 17 fotek
Redakční fotograf: Miroslav Němec
Slalom Val. Mez.2019 - 18 fotek
Redakční fotograf: Miroslav Němec
Všechny galerie
Portál Rallyfan.cz
- Rally Sanremo 2013 - shakedown (29298x)
- Hyundai i20 WRC - test Finland (83430x)
- Patrick Snijers - Porsche 997 ... (27543x)
- Zpěvák / Tamášová Suzuki ... (27231x)
- Hermann Neubauer - výlet mimo ... (73174x)
- Roman Kresta - krize po skoku ... (26398x)
- Barum Czech Rally Zlín 2013 (25304x)
- Barum Rally 2013 - Béreš v ... (25329x)
- Roman Kresta - krize Semetín ... (26219x)
- Jaroslav Orsák small crash - ... (27279x)

kód Gimli, design vaca.p, El-Toro, Zemní práce, Zahradní práce, Výkopy
Copyright © 2009-2019